Näo erinevate piirkondade ravivalikud vananemisilmingute ennetamiseks ja raviks tuginevad nii protseduuri ohutusele, efektiivsusele kui ka probleemi füsioloogilisele eripärale.
Näo ülaosas (otsmikul, kulmude vahel ning silmaümbruses) tekkivad soovimatud kortsukesed on põhjustatud peamiselt liigsest lihasaktiivsusest. Sellest tulenevalt on esmavaliku raviprotseduuriks botuliinisüstide protseduur, mis lõõgastab ravitud piirkonnas liigset miimikalihaste liikuvust ja sellega muutub nahk siledaks ning kortsud taanduvad.
Otsmikul ja kulmudevahelisel piirkonnal paiknevaid kortsukesi ei ravita üldjuhul täitesüstidega, kuna antud piirkonnas paiknevad väga olulised silma varustavad veresooned, mille vigasatmine võib olla ohtlik.
Näo keskosas paiknevad kortsud ja nahavaod on tekkinud naha vananemisega kaasnevast põsesarnade rasvpadjandite nihkumisest ning kaost, kollageeni, elastiini ja hüaluroonhappe puudulikust tootmisest.
Soovimatute vananemisilmingute korrigeerimiseks on oluline tostada põsesarnasid, täita nahavagusid ning anda juurde vajalikku niiskust hüaluroonhappe abil, mis omakorda stimuleerib ka kollageeni ja elastiini tootmist. Tugevamate vajumisilmingute esinemisel võib olla vajalik kasutada ka PDO COQ niite.
Näo alaosa allavaje on samuti põhjustatud kudede vajumise, elastiini ning kollageeni puudulikkusest. Üldjuhil on efektiivseim meetod lõuapiirkonnas paiknevate soovimatute padjandite ning lõtvuse kõrvaldamiseks PDO mesoniidid, PDO COQ niidid ning täitesüstid.
PDO COQ niidid pinguldavad ja tõstavad nahka ning soodustavad kollageeni ja elastiini sünteesi. Täitesüste saab kasutada konkreetsete soovimatute kortsude täitmisel.
Näo kesk-ja alaosas saab harvem kasutada ka botoksravi, kui arst leiab, et selleks on kindel näidustus.
Botuliinisüstidega on näiteks võimalik ravida igemenaeratust. Antud füsioloogilise eripära esinemisel tõuseb naeratades huulepuna liialt kõrgele ja paljastab sellega igemed tavapärasest suuremal ulatusel. Esteetiliselt ei ole see sageli kena ja see põhjustab ebamugavust. Botuliinisüstid lõõgastavad huulepuna tõstvat lihast ning sellega on võimalik tuua huul naeratamisel tagasi normaalsele kõrgusele.
Botuliinravi võib samuti rakendada ka allavaatavate suunurkade raviks, kui arst leiab, et antud probleem on tingitud liigsest lihasaktiivsusest suuümbruses. Lisaks ravitakse botoksraviga ka ülahuulel paiknevaid kortsukesi ehk “smokers line” kortsukesi.
Selleks, et saavutada esteetilise iluraviga ohutuid, efektiivseid ning loomulikke tulemusi, peab ravi lähtuma arsti professionaalsest hinnagust, vananemisilmingute füsioloogilistest põhjustest, ravi õigeaegsest alustamisest ning realistlike eesmärkide püstitamisest.
BS Medical Aesthetics